İsviçre’de olağanüstü senaryolara hazırlanın çağrısı

21.08.2022 - 17:23

İsviçre’de Federal hükümete bağlı Yerel Adalet ve Polis Direktörleri Birliğinin Başkanı Fredy Fassler, kış mevsiminden itibaren ülkede yaşanmasına büyük ihtimal verilen enerji krizine karşı hükümete "olağanüstü senaryolara" hazırlanması çağrısı yaptı.

Fessler, enerji eksikliği nedeniyle yaşanabilecek elektrik kesintilerinin geniş kapsamlı sonuçların olabileceğini vurguladı.

Ülke basınından Blick gazetesine açıklamalarda bulunan Fassler, elektrik kesintilerinin uzun sürmesi durumunda kart üzerinden alışveriş ve bankamatiklerden para çekme gibi işlemlerin mümkün olmayacağını hatırlatarak, "Isınma sisteminin durması ve sokakların karanlığa gömülmesi de ihtimaller arasında. Bu tür olağanüstü durumlarda yağmalama ve protestoların gerçekleşme ihtimali göz ardı edilmemeli." sözlerini kullandı.

Ülkedeki enerji sıkıntısının bu noktalara gideceğine ihtimal vermediğini Fassler, İsviçre’nin "olağanüstü senaryolara hazırlık yapması gerektiğinin" altını çizdi.

Fassler, federal hükümetin şimdiye kadar enerji tedarikinin ekonomik boyutuna odaklanıp güvenlik boyutunu geri plana attığını söylerken, yerel yönetimlerin bundan sonra federal bazdaki enerji planlamalarına dahil edilmek için gösterdiği çabaları takdirle karşıladığını söyledi.

’’Mum ve odun stoklama’’ tavsiyesi

İsviçre Federal Elektrik Komisyonu Başkanı Werner Luginbühl yaptığı açıklamada, enerji krizi nedeniyle ülke genelinde kış mevsiminde geçici elektrik kesintileri olabileceği ihtimalinden bahsetmişti.

Luginbühl, vatandaşlara, "birkaç saat süren elektrik kesintilerine karşı mum ve evinde odun sobası olanlar için odun stoklama" çağrısı yapmıştı.

İsviçre Devlet Televizyonunun (RTS) haberinde ise kış turizmi ile ünlü İsviçre’de hükümetin, enerji tasarrufu için, teleferik işletmecilerine elektrik tüketimlerini beşte bir azaltma talimatı vermesi ve buna bağlı olarak kayak merkezlerindeki teleferiklerin ve kar ekipmanlarının kapatılmak zorunda olabileceği haberi yapıldı.

  • Çamlıca Mah. Yenimahalle ANKARA TURKEY
  •  bilgi@enerjiweb.com
  •  (312) 397-7236

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Henüz yorum eklenmemiş.

Yorum Ekle

Menu