Şarj İstasyonlarına Kamudan Düzenleme Geliyor
 • Tüm dünyada elektrikli araç kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Buna bağlı olarak altyapıdaki çalışmalar ve gelişmeler de devam ediyor
’Yeşil otomobillere’ ilgi katlanarak artıyor
 • Türkiye’de bu yılın 11 ayında otomobil satışları yüzde 2 geriledi. ’Yeşil otomobiller’ olarak nitelenen elektrikli ve hibrit araçların satışlarında ise büyük bir sıçrama yaşandı. Söz konusu araçların toplam piyasa içindeki payı halen çok düşük olsa da elektrikli otomobil satışlarında geçen yıla göre yüzde 325, hibrit satışları ise yüzde 122 arttı
Türkiye yollarında ’elektrikli tercihi’ artıyor
 • Türkiye otomobil pazarında hibrit ve elektrikli otomobil satışlarının payı henüz düşük seviyelerde olmasına karşın artış trendi devam ediyor.
TOGG’un bataryası rakiplerine göre daha uzun menzil sağlayacak
 • Otomobiller 300+ ve 500+ km menzile sahip olacak ve 30 dakikanın altında yüzde 80’e kadar şarj edilebilecek.
2045’e kadar trafikteki araçların yüzde 16’sı elektrikli olacak
 • OPEC’in ”2020 Dünya Petrol Görünümü” raporuna göre, trafikteki toplam araç sayısı 2045’te 2,6 milyara, elektrikli araç sayısı 430 milyona yükselecek.
Elektrikli ve hibrit otomobil satışlarında artış trendi sürüyor
 • Yılın 9 ayında Türkiye’de 261 adet elektrikli ve 11 bin 750 adet hibrit otomobil satışı gerçekleşirken, elektrikli otomobil satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 103,9 hibrit otomobil satışları da yüzde 53,7 yükseldi.
Bakan Kurum: Elektrikli otomobillerin şarj istasyonlarının birbirine uzaklığı simülasyonlarla belirlenecek
 • Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, elektrikli otomobillerin şarj istasyonlarının kurulum aralığını belirlemek için simülasyonlar yaptıklarını belirterek, ”İhtiyaç olan şarj istasyonlarını mevcutlara ekleyerek hayata geçireceğiz” dedi
’16. TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’nın özel yarışı İstanbul Park’ta yapıldı
 • TEKNOFEST kapsamında düzenlenen ”16. TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları”nın özel yarış etkinliği, Formula 1 yarışlarına ev sahipliği yapan İstanbul Park’ta gerçekleştirildi.
5100 Elektrikli Ticari Araç
 • Küresel ısınmaya karşı mücadeleyi birincil öncelikleri arasında gören Aras Kargo, karbon ayak izini azaltmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bu amaçla BD Otomotiv ile işbirliğine giden Aras Kargo, BD Otomotiv’in elektrikli hafif ticari araç segmentinde yer alan eKangoo aracını filosuna kattı. %100 elektrikle çalışan araç sayesinde Aras Kargo, elektrikli araç kullanan ilk Türk kargo şirketi oldu.
Elektrikli Araçlar İçin Şarj İstasyonu
 • Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Ful Şarj Enerji Hizmetleri AŞ arasında yapılan protokolle, elektrik motorlu araçların şarj edilebilmesi için ilk istasyon büyükşehir belediyesi hizmet binasında devreye alındı.
Elektrikli Fluence görücüye çıktı
 • Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi’nde düzenlenen “Gaziantep Autoshow Otomobil ve Ticari Araçlar Fuarı”na katılan Renault, 384 metrekarelik standında tüm yeni modellerini sergiliyor. Fuarda bir sürpriz yapan Renault, seri üretimine başladığı elektrik motorlu “Fluence Z.E.” modelini de Gaziantep’te ilk kez otomobil severlerin beğenisine sundu.
Menu