Rüzgar ve Güneş Enerjisi Ölçümlerinde Sorumluluk Meteoroloji’de

11.7.2012 - 16:06:28
Rüzgar ve Güneş Enerjisi Ölçümlerinde Sorumluluk Meteoroloji’de

Rüzgar ve güneş enerjisine dayalı lisans başvuruları öncesinde yapılan ölçümlere ilişkin düzenleme ve gerekli izinler Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından verilecek. 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün (MGM), Rüzgar ve Güneş Enerjisine Dayalı Lisans Başvuruları İçin Yapılacak Rüzgar ve Güneş Ölçümleri Uygulamalarına Dair Tebliği, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

Buna göre, başvuru MGM Döner Sermaye İşletmesi Yönetim Kurulu tarafından 2012 yılı için 3 bin lira olarak belirlendi. Ücret, MGM Döner Sermaye İşletmesi Yönetim Kurulu tarafından her yıl yeniden belirlenecek ve MGM resmi internet sitesinde duyurulacak. 

Başvuru kabul edildikten sonra firmaya veri iletişimi için her bir istasyona özel tanımlanacak kullanıcı adı, parola ve verilerin gönderileceği MGM sunucu bilgileri verilecek. 

Ölçüm istasyonu, rüzgar veya güneş enerjisine dayalı üretim tesisinin kurulacağı lisans başvurusu yapılan santral sahası içerisinde yer alacak. Ölçüm istasyonunun bulunduğu nokta koordinatları, firma tarafından sağlanacak GPS cihazı ile kontrol edilecek. GPS ölçüm cihazı hata miktarı en fazla 5 metre olacak. Yapılan ölçümler, ölçüm verileri üzerinde herhangi bir değişiklik ve harici bir müdahale olmaksızın MGM’ye iletilecek. 

MGM’ye sunulan ölçülen ve tamamlanan veri ve bilgilerin doğruluğundan ve güvenirliğinden başvuru sahibi sorumlu olacak. MGM hukuki olarak sorumlu olmayacak. Yapılan değerlendirmeler, başvuru sahibinin MGM’ye ilettiği veri ve bilgilerin doğru olduğu kabul edilerek yapılacak.

KAYNAK:Anadolu Ajansı

Paylaş:

Yorumlar

Henüz yorum eklenmemiş..

Yorum Ekle
  • Yenile