İsteyen Herkes Artık Güneşten ve Rüzgardan Elektrik Üretip Kullanabilecek

16.3.2012 - 16:53:39
İsteyen Herkes Artık Güneşten ve Rüzgardan Elektrik Üretip Kullanabilecek

Türkiye’de enerji konusunda devrim niteliğindeki açılım sonunda gerçekleşti. Uzun zamandır beklenen, güneş ve rüzgar enerjisine dayalı elektrik üretip, fazlasını dağıtım şirketine satışını düzenleyen uygulama esasları resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bundan böyle, her bütçeye uygun olarak isteyen herkes artık güneşten ve rüzgardan elektrik üretip kullanabilecek ve fazlasını bulunduğu ilin dağıtım şirketine satabilecek.

Daha önceden sadece, kendi ihtiyacı için yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretip kullanılırken, bu düzenleme ile ihtiyaç fazlasının satılması resmen başlamış oldu.

Enerji Hukuku Uzmanı Korona Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Av. Yusuf Özer, getirilen düzenleme ile isteyen her elektrik abonesi evine ya da iş yerine 500 KWh’a kadar bu sistemi uygulayabileceğini söyledi.

Özer, bu alanda yatırım yapmak isteyen kişiler, kendi çatılarına ya da aynı dağıtım bölgesi içinde kalmak şartıyla uygun bir yere kuracakları sistemle doğrudan dağıtım şebekesine ürettikleri elektriği vereceklerini bildirdi.

Özer, "Üretim tesisi ile tüketim tesisinin aynı yerde olması halinde kurulacak çift yönlü sayaçlar ile üretim ve tüketim günlük ve aylık bazda hesaplanacak ve faturalandırma döneminde KWh bazında mahsuplaştıktan sonra sisteme verilen fazla her KWh elektrik için en az 13.3 USD/Sent üzerinden hesabına ödemesi yapılacaktır. Üretim tesisi ile tüketim tesisinin farklı yerde olması halinde ayrı sayaçlar yoluyla üretim ve tüketim hesaplanıp mahsuplaştıktan sonra diğer işlemler yapılacaktır. Yatırım yapmak isteyenlerin müracaatları takvim ayı içinde dağıtım şirketinde toplanacak ve dağıtım şirketi toplanan talepleri takip eden ayın 20’sinde toplu olarak sonuçlandıracaktır. Dağıtım şirketinin müracaatlarda ayrım yapması ya da usulüne uygun müracaatları değerlendirmeye almaması halinde büyük yaptırımları olacaktır." dedi.

Korona Enerjinin 2 KWh’lık bir sistemi ev ve iş yerlerine 15 bin liraya bağladığını ifade eden Özer, "Dağıtım şirketi, bağlantı anlaşması yaptığı elektrik tüketicisinden 500 KWh kadar olan ihtiyaç fazlası elektriği 10 yıl boyunca alması kanunu bir zorunluluktur. Sisteme verilen fazla her KWh elektrik için en düşük destek fiyatı 13.3 USD/ Sent. Ama Güneş paneli İnverter ve diğer aksamın yerli üretim olması halinde bu miktar KWh başına 22 USD’ye kadar çıkabiliyor. Ortalama bir evin ihtiyacı 2–5 KWh arasında kurulan bir sistemle karşılanabilmektedir." şeklinde konuştu.

KAYNAK:Cihan Haber Ajansı

Paylaş:

Yorumlar

Henüz yorum eklenmemiş..

Yorum Ekle
  • Yenile