BOTAŞ, yeni Türkiye Yüzyılı vizyonu doğrultusunda belirlenen amaçlara emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor.

28.09.2023 - 15:18

BOTAŞ, yeni Türkiye Yüzyılı vizyonu doğrultusunda belirlenen amaçlara emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Enerji merkezi olma yolunda dev adımlar atan Kuruluşumuz, ülkemizin ve Avrupa’nın enerji arz güvenliğini teminat altına alma hedefiyle doğal gaz ihracatı alanında enerji halkasına yeni ülkeler ekliyor. Bu doğrultuda üç yıl içerisinde ülkemizin ihracatçı ilk on kuruluşu arasına girmeyi hedefleyen BOTAŞ, bölgenin büyük enerji şirketlerinden Romanya OMV Petrom ile önemli bir anlaşmaya imza attı. 25 Eylül 2023 tarihinde gerçekleştirilen törende BOTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Burhan ÖZCAN ile OVM Petrom İcracı Yönetim Kurulu Üyesi Franck NEEL tarihi anlaşmaya imza attılar.

Günlük 4 milyon m3’e kadar doğal gaz arzına imkân sağlayan ve 31 Mart 2025 tarihinde sona erecek Anlaşma kapsamında Türkiye’den Romanya’ya boru hatları ile doğal gaz ihracatına 1 Ekim 2023 tarihinde başlanacak.

İmzalanan anlaşma kapsamında taraflar doğal gaz ticaretinin yanında iletim, depolama, üretim ve yeşil enerji teknolojileri alanlarında da iş birliklerini geliştirme hususunda mutabık kaldı.

Bugüne kadar boru hattı vasıtasıyla bölge ülkelerinden Yunanistan, Bulgaristan ve Macaristan’a doğal gaz ihracatına dair önemli anlaşmalar gerçekleştiren Kuruluşumuz, gaz arzı sağladığı ülkelere Romanya’yı da ekleyerek komşu piyasalarda ve Avrupa’da enerji arz güvenliği ve çeşitliliğine katkı sağlıyor. BOTAŞ, yeni ihracat anlaşmaları için birçok ülke ve şirket ile görüşmelerine devam etmektedir. Ülkemizin enerji arz güvenliğinin teminatı BOTAŞ, güzergâh ve kaynak çeşitlendirmesi tesis ederek yürüttüğü başarılı enerji diplomasisiyle Türkiye’nin ve Avrupa’nın Enerjisi unvanını başarıyla taşımaya devam edecektir.

Kaynak : www.botas.gov.tr ’de

  •  Çamlıca Mah. Yenimahalle ANKARA TURKEY
  •  bilgi@enerjiweb.com
  •  (312) 397-7236

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Henüz yorum eklenmemiş.

Yorum Ekle

Menu