Avrupa’nın En Büyük GES’i Konya’da Açıldı

4.05.2023 - 14:32

Avrupa’nın en büyük güneş enerjisi santrali (GES) Konya’da açıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Konya’da hizmete açılan GES’in kurulumuna 2020 yılının ocak ayında başlanmıştı. Kalyon enerji tarafından kurulan 2 bin 800 futbol sahası büyüklüğündeki bu güneş enerjisi santrali Konya’nın Karapınar ilçesinde yer alıyor. Tam kapasite devreye alındıktan sonra Türkiye’nin kurulu güneş enerjisi payını tek başına yüzde 20 oranında artırdı.

3,3 milyon panelin kullanıldığı alan geçtiğimiz ay tam kapasiteyle hizmet vermeye başladı. Bu santralin devreye alınmasıyla birlikte yaklaşık 2 milyon kişinin elektrik ihtiyacı karşılanmış oldu. Santral 1,35 GW kurulu bir güce sahip ve yeşil kalkınmanın öncüsü olmuştur. Milli panellerle bir buçuk milyon ton karbondioksit salınımını engellemektedir.

Bu projeye İngiltere Hükümeti’nin sürdürülebilirlik konusunda küresel ölçekte sağlamış olduğu en yüksek rakamlı finansman olurken, santralde Dünya Bankası’nın "Sürdürülebilirlik Çerçevesi Standartları" en üst düzeyde ve titizlikle uygulanmaktadır. 1 milyar dolarlık yatırımla tamamlanan santralin finansmanında İngiliz ihracat kredi ajansı UKEF’in de katkıları bulunuyor.

Panellerin yüzde 80’i yerli olan bu santralde yıllık 3 milyar kilovatsaat elektrik üretimi gerçekleşecek. Bu elektrik üretimi Türkiye’nin elektrik tüketiminin yüzde 1’ine denk gelmektedir.

  •  Çamlıca Mah. Yenimahalle ANKARA TURKEY
  •  bilgi@enerjiweb.com
  •  (312) 397-7236

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Henüz yorum eklenmemiş.

Yorum Ekle

Menu