Kuzey Kore nükleer test bölgesi yakınında 5,1 büyüklüğünde deprem

6.1.2016 - 10:05:00

Depremin Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi (EMSC) ve Amerikan Jeolojik Araştırmalar Kurumu (USGS) tarafından da tespit edildiği, yerel saatle sabah 10.30’da, 41.3 kuzey enlemi ve 129.1 güney boylamının kesiştiği noktada gerçekleştiği bildirildi. USGS, depremin merkez üssünün, geçmişte nükleer testlerin yapıldığı Punggye-ri tesislerine 49 kilometre uzakta ve yerin 10 kilometre derinliğinde olduğunu duyurdu.

Kore Meteoroloji Kurumu’ndan bir yetkili, ”Güney Kore jeobilim ve mineral kaynakları enstitüsü ile yaptığımız değerlendirmelere göre, sarsıntının büyüklüğünü ve merkez üssünü analiz ettiğimizde bunun suni bir deprem olmasından şüpheleniyoruz” dedi. Güney Kore hükümet yetkilileri, bunun doğal bir deprem mi yoksa nükleer deneme mi olduğunu henüz belirleyemediklerini bildirdi.

Kuzey Kore, doğrulanan son nükleer denemesini 2013’ün Şubat ayında gerçekleştirmişti. Kuzey Koreli yetkililer, denemeyi ”ABD kıtasına ulaşabilecek nitelikte bir nükleer başlık geliştirme hedefine yönelik büyük bir adım” olarak nitelendirmişti.

Cihan

Paylaş:

Yorumlar

Henüz yorum eklenmemiş..

Yorum Ekle
  • Yenile